Stranka demokratske akcije (SDA) smatra nepriličnim i zabrinjavajućim to što je specijalni izaslanik State Departmenta Gabriel Escobar izdvojeno komentarisao stavove Islamske zajednice u BiH po pitanju izmjena Ustava FBiH i Izbornog zakona, kao i način na koji je to učinio.
Kao i druge vjerske zajednice, Islamska zajednica u BiH ima pravo zauzimati stavove o pitanjima koja su predmet općeg društvenog interesa. Zabrinjavajuće je što se stavovi Islamske zajednice u BiH očigledno stavljaju pod posebnu pažnju, što potvrđuju i komentari Gabriela Escobara koji je ustvrdio da su kritike IZ na račun nametnutih izmjena „pogrešna procjena“.
Podsjećamo da su brojne političke i druge organizacije, kako u BiH, tako i van granica naše zemlje, iznijele kritičke ocjene u vezi s navedenim, ali im nije posvećena posebna pažnja, niti negativni komentari specijalnog izaslanika State Departmenta. Na koncu, ocjenu da su Schmidtove odluke jednostrane i donesene u korist samo hrvatskog političkog faktora i HDZ-a, iznijela je i Vlada Hrvatske, ali im Escobar nije reagovao, jer se očigledno primjenjuju različiti aršini.
Zabrinjava što Escobarova ocjena dolazi u vrijeme dok svjedočimo snažnom angažmanu dijela međunarodne zajednice na unošenju podjela unutar bošnjačkog i ukupnog probosanskog političkog bića, a isti taj dio međunarodne zajednice se ne bavi onima koji blokiraju institucije i usporavaju euroatlantski put BiH, ili ih čak nagrađuje kao u slučaju HDZ-a.
Izuzetno je uznemirujuće i opasno, ako su motivi za ovakvo postupanje zapravo u islamofobičnom pogledu, te se umotavaju u neuvjerljivu priču o borbi protiv korupcije, kao da korupcija postoji samo kod bošnjačkih stranaka, a ne i kod drugih u BiH.
Predstavnički dom Američkog kongresa je potvrdio zabrinjavajući porast islamofobije, donijevši zakon kojim se treba uspostaviti funkcija specijalnog izaslanika SAD-a za monitoring i prevenciju islamofobije.
Uzimajući u obzir aktuelna zbivanja u BiH stječe se dojam da bi predmet njegovog rada trebali biti motivi i angažman pojedinih diplomata u BiH kojima su Islamska zajednica i bošnjački politički faktor, uprkos svojoj dokazanoj euroatlantskoj orijentaciji, očigledno trn u oku.