Inicijativni odbor za osnivanje
STRANKE DEMOKRATSKE AKCIJE
STATUT
Stranke demokratske akcije
Sarajevo, maj 1990.
Na osnovu člana 11 Zakona o udruživanju građana (SI. list SR BiH broj 5/90), Inicijativni odbor za osnivanje Stranke demokratske akcije, sa potpisima na kraju ovog teksta (dato kao poseban prilog), donosi
STATUT
Stranke demokratske akcije
I OPĆE ODREDBE
Član 1
Stranka demokratske akcije je demokratska politička organizacija čija su načela i ciljevi izneseni u Programskoj deklaraciji.
Član 2
Naziv stranke je STRANKA DEMOKRATSKE AKCIJE (u daljem tekstu: Stranka) a njezino sjedište je u Sarajevu.
Član 3
Stranka djeluje na području cijele Jugoslavije, a u skladu sa zakonskim usiovima i u inostranstvu.
Član 4
Stranku predstavljaju i zastupaju predsjednik, potpredsjednici i sekretar stranke.
Član 5
Stranka ima svoj pečat i znak (amblem).
Pečat je okrujlog oblika sa tekstom: Stranka demokratske akcije - Sarajevo.
Znak će utvrditi Izvršni odbor stranke na osnovu konkursa u roku od tri mjeseca po donošenju ovog statuta.
II CILJEVI I SADRŽAJ DJELATNOSTI
Član 6
Ciljevi i sadržaj djelatnosti stranke bliže su utvrđeni Programom stranke, a obuhvataju posebno:
Član 7
Stranka će sarađivati sa srodnim organizacijama u zemlji, kao i sa organizacijama naših građana van zemlje u skladu sa zakonom, radi unapređenja ciljeva koji su zjednički objema siranama.
Član 8
Rad stranke i njenih organa je javan.
U cilju informisanja javnosti stranka može izdavati svoja glasila i druga izdanja, a sredstva javnog izvještavanja mogu pratiti rad Stranke i njenih organa.
Stranka će njegovati uzajamno razumijevanje i poštivati ravnopravnost među narodima i narodnostima Jugoslavije, te će se u tom pogledu pridržavati važećih zakona zemlje i sa njene strane prihvaćenih i ratificiranih međunarodnih ugovora.
III ČLANSTVO
Član 10
Članom Stranke može postati svaki punoljetni građanin Jugoslavije koji prihvata Program i Statut Stranke. Članom Stranke postaje se potpisivanjem pristupnice, koja se zatim upisuje u registar članstva.
Član 11
Prava člana Stranke su:
Član 12
Dužnosti člana su:
Član 13
Članstvo u Stranci prestaje:
Odluku o isključenju donosi ogranak kojem član pripada.
Odluka o isključenju se donosi većinom glasova prisutnih članova.
Protiv odluke o isključenju može se podnijeti žalba u roku od 15 dana od primitka odluke.
O žalbi odlučuje Sud časti.
IV ORGANIZACIJA STRANKE
Član 14
Najviši organ Stranke je Skupština, a između dviju skupština Glavni odbor Stranke.
Skupštinu čine svi članovi Stranke dok broj članova ne pređe 1.000. Nakon toga Skupština se organizira na zastupničkom principu.
Zastupnici u Skupštinu biraju se u ograncima i klubovima piema ključu koji odredi Glavni odbor.
Član: 15
Skupština odlučuje pravovaljano ako je prisutna većina zastupnika, a odlučuje većinom glasova prisutnih zastupnika na Skupštini.
Skupština radi po Poslovniku koji sama donosi.
U slučaju nedostatka kvoruma početka rada Skupštine se odlaže za jedan sat, nakon čega se Skupština održava i punovažno odlučuje bez obzira na broj prisutnih zastupnika.
Član 16
Skupština donosi Program i Statut Stranke, razmatra i usvaja izvještaj o radu Stranke, utvrđuje finansijski plan i završni račun za međuskupštinsko razdoblje i bira i razrješava sve stalne organe Stranke.
Skupština donosi i sve druge akte i odluke od opšteg značaja i vrši i druge poslove određene zakonom i Statutom Stranke.
Mandat organa koji bira skupština traje koliko i mandat skupštine koja ih je izabrala.
Skupština se održava svake četiri godine, u pravilu u prvoj polovini godine (Redovna skupština), a prema ukazanoj potrebi može se održati i prije isteka punog mandata (vanredna Skupština), o čemu odlučuje Glavni odbor.
Član 18
Ostali stalni organi Stranke su:
Pored prednjih organa koji se konstituišu (djeluju na nivou stranke kao cjeline, na čelu ogranaka formiraju se odbori ogranaka, a za više njih, zavisno od veličine područja, gradski i regionalni odbori. Ovi odbori se sastoje u pravilu od predsjednika, podpredsjednika, sekretara, blagajnika i tri člana odbora, koje bira članstvo ogranka tajnim glasanjem između više kandidata.
Član 19
Glavni odbor Stranke se sastoji od 45 članova.
Prilikom kandidiranja i izbora članova Glavnog odbora vodiće se računa da se u istom u mogućnoj mjeri osigura srazmjerna zastupljenost svih većih ogranaka, klubova i ustanova Stranke. Glavni odbor može u toku međuskupštinskog razdoblja sam kooptirati do 10 novih članova da bi se osigurala zastupljenost novoosnovanih ogranaka stranke. Na ovaj način broj članova Glavnog odbora može se povećati na 55.
Član 20
Glavni odbor:
Član 21
Izvršni odbor Siranke sastoji se od predsjednika, tri potpredsjednika, sekretara, biagajnika i pet članova, a bira ga Skupština.
Predsjednik izvršnog odbora je ujedno i predsjednik Stranke.
Svoje odluku izvršni odbor donosi većinom glasova prisutnih članova na sjednici.
Član 22
Nadzorni odbor se sastoji od predsjednika i dva člana.
Nadzorni odboi prati primjenu odredaba Statuta i ostvarivanje odluka Skupštine i njenih organa i ogranaka, Stranku nadzire materijalno-finansijsko. poslovanje svih organa i dijelova Stranke, te obavija i druge poslove nadzorne i kontrolne prirode, bilo po svojoj inicijativi, bilo na traženje Glavnog ili Izvršnog odbora.
Član 23
Sud časti se sastoji od predsjednika i dva člana i rješava po žalbama protiv odluka o isključenju iz članstva Stranke.
Član 24
lzbor organa iz člana 19-23 vrši Skupština na osrvovu kandidatskih lista, tajnim glasanjem između više kandidata. Ovi organi mogu se pojedinačno ili u cjelosti opozvati i prije isteka roka na koji su birani, ako za to postoje opravdani razlozi, o čemu odlučuje Skupština dvotrećinskom većinom prisutnih na Skupštini.
Član 25
Iznimno od odredaba prethodnih članova:
Član 26
Dijelovi Stranke na terenu organizuju se kao:
Ogranci se organizuju na teritorijalnom principu, u pravilu po opštinama, s tim što ih u većim mjestima, s obzirom na broj članova, može biti i više, u kojem slučaju se na principu zastupništva, obrazuju gradski odbori.
Klubovi se organizuju na funkcionalnom principu u sferi kulture, ekonomije, ekologije i drugim područjima u cilju uspješnijeg ostvarivanja programskih ciljeva stranke.
Stranka može, u skladu sa zakonom osnivati preduzeća za obavljanje privrednih i uslužnih djelatnosti o čemu odluku donosi Glavni odbor.
Član 27
U područjima koja čine geografsku, političku ili kulturnu cjelinu mogu se, radi uspješnijeg djelovanja i koordinacije u radu, organizovati regionalne organizacije Stranke, koje objedinjuju sve ogranke na tom području. U ovom slučaju, na principu zastupništva, formira se Regionalni odbor koji se sastoji oo predsjednika, potpredsjednika, sekretara, blagajnika i tri čiana odbora.
Član 28
Izuzetno, u prvoj godini rada, a najduže do prve redovne skupštine Stranke, Izvršni odbor ima pravo imenovati odbore ogranaka, kao i odbore na nivou grada i regije (gradski i regionalni odbori), a na osnovu prijedloga sa terena.
V MATERIJALNO-FINANSIJSKO POSLOVANJE
Član 29
Stranka ostvaruje prihode prikupljanjem članarine i dobrovoljnih priloga, organizacijom različitih priredaba, kao i iz osnova privredne djelatnosti, ako takvu djelatnost organizuje.
Članarinu za svaku godinu utvrđuje Izvršni odbor svojom odlukom, i to u rasponu, a član sam odreduje koliku će članarinu u granicama raspona plaćati.
Član 30
Finansijska sredstva planiraju se i raspoređuju u globalu finansijskim planom koji donosi Glavni odbor. O realizaciji finansijskog plana stara se Izvršni odbor, a samo poslovanje vrši se putem blagajne i žiro računa.
Izvršni odbor je dužan odmah ustrojiti odgovarajuću evidenciju (knjigovodstvo) u cilju ispravnog praćenja ulaza i izlaza svih sredstava i osigurati efikasnu kontrolu službe koja ove poslove vodi.
Nadzorni odbor ima pravo kontrole i uvida u rad svih službi i organa koji upravljaju i rukuju finansijskim sredstvima Stranke.
Skupštini stranke, kada ista zasjeda, uvijek se podnosi i izvještaj o finansijskom poslovanju u međuskupštinskom periodu.
Član 31
Naloge za isplatu mogu potpisivati blagajnik, sekretar i predsjednik Stranke, s tim da naloge do iznosa od 1.000 dinara može odobriti blagajnik, do 10.000 dinara sekretar, a preko 10.000 dinara samo predsjednik stranke, odnosno lice koje on ovlasti.
O finansijskom poslovanju donijeće se poseban poslovnik rada, čiji tekst će utvrditi Glavni odbor.
VI PRESTANAK RADA STRANKE
Član 32
Stranka će prestati sa radom ako to odluči Skupština stranke. Za tu odluku potrebna je tročetvrtinska većina.
U slučaju da se Skupština ne može sastati, odluku o prestanku rada Stranka može donijeti i Glavni odbor i to tročetvrtinskom većinom svih članova Glavnog odbora.
Član 33
Odlukom o prestanku rada istodobno se rješava i o imovini Stranke, koja se takvom odlukom može odrediti samo u korist neke od dobrotvornih ili kulturnih ustanova.
VII ZAVRŠNE ODREDBE
Član 34
Ovaj Statut stupa na snagu danom usvajanja od strane osnivača Stranke, što oni potvrđuju potpisom na posebnom obrascu, a primjenjivaće se od dana upisa Stranke u Registar udruženja građana koji vodi nadležni sud.
Član 35
Ogranci i odbori na terenu, kao i pojedini organi Stranke mogu po potrebi donijeti posebne poslovnike kojim regulišu pravila svoga rada. Ovi poslovnici moraju biti u skladu sa Statutom.
Član 36
Osnivanje glasila i izdavanje drugih publikacija urediće se posebnim odlukama Glavnog odbora.
Sarajevo, maja 1990.
ODBOR ZA OSNIVANJE
Stranke demokratske akcije
(Potpisi na posebnom obrascu)